• Szacuje się, że transport odpowiada za 20-25% światowej emisji dwutlenku węgla 
  • W samej Unii Europejskiej aż za 60% emisji w transporcie odpowiadają samochody osobowe 
  • Transport drogowy w Polsce odpowiada aż za 95% ogółu emisji transportowych 

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Zrównoważona mobilność został Wrocław. Wrocław, jako jedno z pierwszych miast w Polsce opracował kompleksowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) „nowej generacji”, opracowany z uwzględnieniem najnowszych wytycznych ELTIS, dla całego obszaru funkcjonalnego. Dodatkowo w dokumentach, takich jak Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu oraz Studium, wyznaczone zostały kierunki rozwoju miasta przyjaznego mieszkańcom oraz środowisku. Mają one przełożenie na inwestycje i działania miejskie. Wrocław stawia na zielone trasy rowerowe, nowe (zielone) trasy tramwajowe czy inwestycje w przyjazną środowisku flotę pojazdów komunikacji zbiorowej.  

Na szczególną uwagę zasługuje również budowanie przez miasto parkingi ‘Parkuj i jedź’, liczne działania na rzecz zachęcania mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, dużo terenów wyciszonego ruchu oraz rozwój transportu szynowego. Oprócz realizowanych inwestycji o charakterze trwałym, Wrocław już od roku 2003 cyklicznie bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, dążąc do trwałych zmian w preferencjach transportowych mieszkańców miasta i aglomeracji. Dodatkowo Wrocław jako jedno z nielicznych miast w czasie pandemii nie ograniczyło siatki ani częstotliwości przewozowej.  

Przeczytaj również

Broomee – czyli transport publiczny "na zamówienie”

Niestety od wielu lat obserwujemy rosnącą gwałtownie ilość samochodów osobowych w miastach.

ZITY by Mobilize – usługa samoobsługowego wynajmu samochodów elektrycznych w Paryżu

20 maja 2020 roku Grupa Renault uruchomiła w Paryżu usługę wynajmu samoobsługowego ZITY by Mobilize. Do dyspozycji mieszkańców Paryża dostarczono flotę 500 w pełni elektrycznych samochodów Renault ZOE…

Ostrowiec Świętokrzyski - laureat konkursu w kat. Zrównoważona Mobilność

Ostrowiec Świętokrzyski dąży do stworzenia zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez angażowanie się w inwestycje mające na celu rozwijanie infrastruktury i usług transportu publicznego, a przy tym j…

Zakaz lotów krótkodystansowych we Francji, a rozwój zrównoważonej mobilności

Wraz z rozwojem lotnictwa i obniżeniem cen biletów, pojawił się problem zwiększających się z roku na rok emisji związanych z tą formą transportu.

Rezyliencja miejska – nowy paradygmat rozwoju

Termin „rezyliencja” oznacza zdolność danego organizmu bądź systemu do powrotu do sprawności po doznanym wstrząsie, który naruszył jego struktury lub dotychczasowy sposób działania.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024