Z uwagi na liczne korzyści miasta stanowią dogodne miejsce do życia, co sprawia, iż odsetek populacji w nich zamieszkujący zwiększy się z około 56% do aż 70% do roku 2050. Duża gęstość zaludnienia i znaczne skupienie aktywności gospodarczej sprawiają, iż w miastach generowane jest aż 70% emisji gazów cieplarnianych i odpowiadają one za dwie trzecie konsumpcji energii. Gęsta zabudowa i nieliczne tereny zielone zmniejszają też bioróżnorodność. Jednocześnie, negatywny wpływ miast na środowisko odczuwają ich mieszkańcy. Oprócz gorszej jakości powietrza i wyższych temperatur, brak kontaktów z naturą może mieć niekorzystne działanie na samopoczucie populacji miast.
Działania i strategie przygotowywane przez miasta na całym świecie jednoznacznie wskazują, iż odpowiedzią na nasze bolączki jest zwiększanie powierzchni terenów zielonych. Przywracanie natury do miast przynosi wiele korzyści takich jak: redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła, poprawa jakości powietrza, zwiększona retencja wody i pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Tworzenie nowych parków nie zawsze jest możliwe ze względu na bardzo ograniczone miejsce. Ten problem jest szczególnie widoczny w centrach dużych miast, gdzie zabudowa jest często tak gęsta, jak tylko było to możliwe. Dlatego radni metropolii muszą szukać kreatywnych sposobów na ponowne powitanie zieleni w swoich miastach.
Jednym z najbardziej znanych przykładów jest The High Line w Nowym Jorku. Jest to park o długości nieco ponad 2 kilometrów, który powstał na wiadukcie, którym szła stara linia kolejowa. The High Line pozytywnie wpływa na środowisko poprzez redukcje temperatur, poprawę jakości powietrza i zapewnianie przestrzeni dla licznych form życia, co znacząco podnosi bioróżnorodność. Dodatkowo, park ten stał się jedną ze światowych ikon architektury i istotną atrakcją turystyczną Wielkiego Jabłka. Projekty inspirowane wykorzystaniem starej infrastruktury kolejowej w Nowym Jorku możemy również zobaczyć w innych dużych miastach. W Rotterdamie na dachu starej stacji kolejowej Station Hofplein powstał Hofbogen Air Park. Oprócz wyjątkowych widoków park zapewnia odwiedzającym miejsce na piknik i ogród z licznymi roślinami uprawnymi. Jednakże, nie jest to jedyny park na dachu znajdujący się w Rotterdamie. Drugi taki obiekt, Dakpark, powstał na dachu tamtejszego pasażu handlowego i możemy w nim znaleźć restauracje, ogród uprawny i liczne strefy piknikowe. Również na naszym polskim podwórku znajdziemy nieszablonowe tereny zielone. Krakowski park linearny w dzielnicy Ruczaj powstały na miejscu zaniedbanego wąskiego pasa zieleni za ekranami akustycznymi przy ulicy Grota i Roweckiego.