• Branża budowlana jest ich największym konsumentem, a także odpowiada za 36% emisji CO2 w UE
  • Transformacja branży i zwiększenie znaczenia recyklingu jest niezbędne do uniknięcia kryzysu 
  • Domy modułowe są metodą budownictwa, która może przyczynić się do upowszechnienia idei recyklingu w branży budowlanej 

 
Obecne trendy demograficzne, takie jak rosnąca liczba populacji i zwiększająca się klasa średnia sprawiają, iż istnieje poważne ryzyko wyczerpania licznych globalnych zasobów, takich jak węgiel, ropa, woda, minerały czy piasek do roku 2050. Branża budowlana jako największy konsument surowców stanowi jeden z kluczowych sektorów dla zielonej transformacji. Budownictwo generuje 36% rocznej masy odpadów oraz zużywa 40% wytworzonej energii. Co więcej, odpowiada ono za 36% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Obecne praktyki branżowe znacznie utrudniają rozbiórkę budynków, recykling i ponowne wykorzystanie materiałów.   
 
 
Transformacja proklimatyczna będzie wymagać radykalnych zmian na wielu polach i sektor budowlany nie jest tutaj wyjątkiem. Przede wszystkim konieczny jest recykling materiałów i budowa konstrukcji, które są niskoemisyjne, a w idealnym scenariuszu zeroemisyjne. Społeczność naukowa i ekspercka zaproponowała wiele rozwiązań, które mogą nas przybliżyć do realizacji tych celów. Jednym z takich pomysłów jest modularność, która od dłuższego czasu zyskuje popularność w branży. Polega ona na tworzeniu budynków z gotowych prefabrykatów przestrzennych, które stanowią bloki budowlane. Dzięki takiej technice budowle mogą zostać wzniesione szybciej i mniejszym kosztem. Dodatkowo, poprzez swoją powtarzalną budowę, prefabrykaty są łatwiejsze do recyklingu, jak i również powodują, że sam proces jest o wiele szybszy.  
 
 
Przykłady wykorzystania budownictwa modułowego możemy zobaczyć również w Polsce, gdzie tą metodą wykonane są niektóre osiedla mieszkalne, szkoły czy przedszkola. Oprócz tego, zwiększa się również oferta dla klientów prywatnych. Firma Domir specjalizuje się w budowaniu modułowych domów kopułowych. Poza przyjaznymi środowisku metodami budowy, Domir używa również ekologicznych materiałów. Do wypełniania swoich modułów firma używa betonu konopnego. Jest to materiał z ujemny śladem węglowym, gdyż konopie rosnąc absorbują więcej dwutlenku węgla niż jest emitowane podczas produkcji materiału na ich podstawie. Na naszym rodzimym rynku możemy również znaleźć firmy zajmujące się tworzeniem modułów mieszkalnych z kontenerów morskich takie jak: BOXlife i FlexiCubes (Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Artykuł o drugim życiu kontenerów). 

Przeczytaj również

Zamość – laureat konkursu w kat. Odpady, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

W kategorii miast poniżej 100 tysięcy laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii Odpady i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym został Zamość.

Kępno - laureat konkursu w kat. Odpady, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

Kępno prowadzi skuteczne działania mające na celu minimalizację ilości wytwarzanych odpadów.

Drugie życie kontenerów

Malcom McLean nigdy nie stał się ikoną popkultury, pomimo iż jest osobą która wywarła ogromny wpływ na życie każdego z nas. Jest on wynalazcą i popularyzatorem współczesnych kontenerów.

Hydratico – Woda dla wszystkich, ulga dla środowiska

Woda jest źródłem naszego życia, a dostęp do niej jednym z podstawowych praw człowieka. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i rozwoju.

Poznań - laureat konkursu w kat. Odpady, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

Poznań ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie recyklingu i podejmowaniu innowacyjnych działań mających na celu skuteczny recykling odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców.

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2024