Mieszkańcy ośmiu polskich miast będą mogli bezpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy oraz otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. W 2019 r. Fundacja Veolia Polska zrealizowała program „NaprawiaMY z Veolią”, który zakładał rozwijanie idei zero waste i stworzenie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Program inspirowany był holenderską formułą Repair Cafe, która dała impuls do stworzenia ponad 1800 takich miejsc w 33 krajach świata.

Program zrealizowano w formie konkursu, do którego zainteresowani — mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy instytucje publiczne — mogli zgłaszać swoje pomysły na innowacje społeczne na bazie kawiarenki naprawczej. Spośród zgłoszeń wybrano 10 najciekawszych pomysłów, które otrzymały wsparcie merytoryczne. Finaliści wzięli udział w cyklu szkoleń i webinariów poświęconych wprowadzaniu zmiany systemowej, inkubacji innowacji społecznych, pracy z lokalną społecznością, pozyskiwaniu funduszy oraz współpracy z miejscowym samorządem. Po 3-miesięcznej pracy nad koncepcją kawiarenek i pilotażowych wydarzeniach inaugurujących, zostało wyłonionych 5 lokalizacji, które dodatkowo otrzymały wsparcie finansowe na rozwój działalności kawiarenki w ich miejscowości.

Dzięki pierwszej edycji NaprawiaMY z Veolią do mapy nielicznych dotąd polskich Repair Cafe, dołączyły kolejne polskie miasta — Bielsko-Biała, Chorzów, Lidzbark Warmiński, Kraków, Radzyń Podlaski, Słupca, Tarnowskie Góry i Warszawa.

Więcej przykładów dobrych praktyk partnerów projektu dostępnych jest w najnowszej publikacji pt. „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”.

 

Przeczytaj również

24.04.2025

Rusza 12. edycja programu Eco-Miasto!

W obliczu zmiany klimatu miasta muszą podjąć zdecydowane działania, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim mieszkańcom – muszą się adaptować.
20.03.2025

„W kierunku miejskiej rezyliencji”. Nowa publikacja Eco-Miasto

Miasto to coś więcej niż tylko przestrzeń. To żywy organizm, który pulsuje energią swoich mieszkańców, firm i instytucji.
14.01.2025

Rola bioróżnorodności w ekosystemach miejskich

Miasta – pomimo stali i betonu, tłumów i ruchu ulicznego – mogą być uznane za ekosystemy, a ich stan głęboko wpływa na jakość naszego życia.
13.01.2025

Energia dla przyszłości: efektywność energetyczna jako klucz   do zrównoważonego rozwoju miast

W obliczu kryzysu klimatycznego i energetycznego, jak i obowiązujących przepisów, dążenie do efektywności energetycznej – a więc do zmniejszenia zużyc…
05.12.2024

Za nami ostatnie warsztaty ze zrównoważonej mobilności

25 listopada 2024 roku w Sali Audytoryjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbyły się ostatnie z serii warsztaty poświęcone zrównoważ…

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2025