W obliczu zmiany klimatu miasta muszą podjąć zdecydowane działania, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim mieszkańcom – muszą się adaptować. To niezwykle istotne, gdyż są one nie tylko domem dla blisko 2/3 mieszkańców naszego kraju, ale także ośrodkami pełniącymi liczne ważne funkcje, choćby gospodarcze, naukowe czy kulturowe.

Konieczność adaptacji miast do zmiany klimatu wynika również z przyjętej przez Radę Ministrów 5 listopada 2024 r. projektu ustawy o zmianie ustawy — Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Opracowana przez zespół Ministerstwa Klimatu i Środowiska ustawa nakłada na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.

To właśnie Adaptacja miast do zmiany klimatu jest tematem przewodnim 12. edycji programu Eco-Miasto, która została zainaugurowana 23 kwietnia w Rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie.

Spotkanie otworzyli Etienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce, oraz Maria Andrzejewska, Dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, którzy przedstawili ideę tegorocznej odsłony programu oraz zaplanowane w niej działania — m.in. kolejną edycję konkursu dla miast, która wystartuje 7 maja. — Chcemy zaangażować samorządy, ekspertów i sektor prywatny. Miasto jest wspólną konstrukcją, do której każdy się przyczynia i w tym duchu kontynuujemy nasz projekt — powiedział Ambasador Francji nawiązując do historii Eco-Miasto i 12 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju polskich miast.

— W tym roku będziemy dużo mówić o działaniach mitygacyjnych, a nie jedynie o adaptacyjnych, bo one są ze sobą powiązane. — powiedziała dyrektor Andrzejewska i dodała — To jest ważne, żebyśmy wspólnie mogli budować w uczestnikach naszego programu poczucie wartościowości i celowości działań, do których ich zachęcamy.

Następnie odbył się panel dyskusyjny nt. adaptacji miast do zmiany klimatu. W poprowadzonej przez Noémie Piaskowski, Radcę ds. zrównoważonego rozwoju w Regionalnym Wydziale Ekonomicznym Ambasady Francji w Polsce, rozmowie udział wzięli:

  • Luc Faraldi, Koordynator ds. polityki międzynarodowej, Francuska Krajowa Agencja Spójności Terytorialnej (ANCT)
  • Maria Andrzejewska, Dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa
  • Paweł Jaworski, Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Karol Janas, Kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej, Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR)
  • Joanna Heyda, Naczelniczka Wydziału Polityki Klimatycznej, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy

Przeczytaj również

20.03.2025

„W kierunku miejskiej rezyliencji”. Nowa publikacja Eco-Miasto

Miasto to coś więcej niż tylko przestrzeń. To żywy organizm, który pulsuje energią swoich mieszkańców, firm i instytucji.
14.01.2025

Rola bioróżnorodności w ekosystemach miejskich

Miasta – pomimo stali i betonu, tłumów i ruchu ulicznego – mogą być uznane za ekosystemy, a ich stan głęboko wpływa na jakość naszego życia.
13.01.2025

Energia dla przyszłości: efektywność energetyczna jako klucz   do zrównoważonego rozwoju miast

W obliczu kryzysu klimatycznego i energetycznego, jak i obowiązujących przepisów, dążenie do efektywności energetycznej – a więc do zmniejszenia zużyc…
05.12.2024

Za nami ostatnie warsztaty ze zrównoważonej mobilności

25 listopada 2024 roku w Sali Audytoryjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbyły się ostatnie z serii warsztaty poświęcone zrównoważ…
08.11.2024

Warsztaty ze zrównoważonej mobilności w Jaworznie

Ambasada Francji w Polsce i UNEP/GRID-Warszawa, we współpracy z partnerem strategicznym Renault Group, zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach…

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2025