Termomodernizacja oraz transformacja energetyczna będą w najbliższym latach obszarem kluczowych inwestycji w sektorze budowlanym. Osiągniecie neutralności klimatycznej, deklaruje coraz więcej krajów, a także przedsiębiorstw czy miast. Polsce wciąż daleko do efektywności energetycznej – głęboka termomodernizacja istniejących budynków może pozwolić na oszczędności energii na poziomie 45-65%.
Przekłada się to również na skalę problemu ubóstwa energetycznego, którego świadomość w naszym kraju pozostaje niewielka. Wysokie zapotrzebowanie na energię pociąga za sobą wysokie koszty jej zakupu, stanowiąc znaczną część miesięcznego budżetu wielu gospodarstw domowych.
To, czego potrzebujemy to zmiana w myśleniu o budynkach i postrzeganiu ich nie tylko jako konsumentów, ale przede wszystkim producentów energii. Kluczowe w tym obszarze będzie minimalizowanie ich zapotrzebowania na energię, tak by budynki najpierw miały szansę stać się samowystarczalne energetycznie, a następnie produkować nadwyżki.
Rachunek ekonomiczny takich działań może być korzystny, a im gruntowniejsza modernizacja tym większe ma szanse stać się opłacalna. Barierą są jednak często wysokie koszty początkowe. Aspekt finansowy odgrywa zatem istotną rolę.
Transformacja energetyczna oraz większa efektywność to nie tylko postęp technologiczny i oszczędność, ale także odpowiedź na palący w Polsce problem jakości powietrza. To właśnie dzięki niej możemy zredukować zapotrzebowanie na spalanie paliw stałych, będących główną przyczyną smogu w wielu polskich miastach.
Nie można również zapomnieć o wymiarze społecznym, w którym szczególną rolę odgrywa młode pokolenie. Coraz większa świadomość klimatyczna i środowiskowo-zdrowotna obywateli będzie zwiększać presję w zakresie transformacji energetycznej, zarówno na włodarzy, jak i na administratorów oraz zarządców nieruchomości.
Zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych efektywności energetycznej budynków, w których udział biorą przedstawiciele polskich i francuskich miast. Uczestnicy będą mieć okazję poznać stosowane praktyki, możliwości pozyskania dofinansowania, ale także wymienić doświadczeniami podczas networkingu z prelegentami. Partnerem warsztatów jest BNP Parbibas Bank Polski SA. Szczegóły dotyczące terminów i rejestracji znajdują się w zakładce warsztaty. Zachęcamy do udziału.