Zrównoważona mobilność miejska to ważny i aktualny temat w kontekście idei współczesnego, zrównoważonego rozwoju. Oznacza podejście miast do transportu i przemieszczania się w sposób, który pozwoli zminimalizować negatywne skutki dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki, jednocześnie zapewniając wygodne i efektywne metody podróżowania w mieście. Głównym celem zrównoważonej mobilności jest bowiem zredukowanie negatywnego wpływu transportu na zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, zużycie energii i zatłoczenie miejskie. Koncepcja zrównoważonej mobilności miejskiej szeroko promuje inwestowanie w sieć publicznego bezemisyjnego transportu, taką jak tramwaje, autobusy, metro, pociągi, tworzenie bezpiecznych i przyjaznych przestrzeni dla pieszych i rowerzystów, przesiadkę na pojazdy elektryczne, carpooling i carsharing, wykorzystywanie nowoczesnych technologii, takich jak inteligentne systemy zarządzania ruchem, aplikacje mobilne, inteligentne parkingi, które pomagają zwiększyć efektywność systemów transportowych.
Podczas webinaru nasi Eksperci wyjaśnią czym różni się zrównoważona mobilność miejska od tradycyjnego transportu, przedstawią interesujące przykłady zastosowania nowoczesnych i bezemisyjnych rozwiązań transportowych w miastach polskich i francuskich oraz wyjaśnią czym jest i dlaczego każde miasto powinno posiadać „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej” (ang. Sustainable Urban Mobility Plan).
Moderator: Anna Augustyn, Ekspertka UNEP/GRID-Warszawa
Przywitanie osób uczestniczących, wprowadzenie do dyskusji
Zrównoważona mobilność miejska – czym jest i czym różni się od tradycyjnego transportu?
Michał Babicki, Wolański Group
Od tradycyjnego transportu po zrównoważoną mobilność. Przykłady Renault zastosowania nowoczesnych i bezemisyjnych rozwiązań transportowych
Andrzej Gemra, Ekspert ds. Public Affaires & Elektromobilności
Plan zrównoważonej mobilności miejskiej - wyzwanie dla polskich miast
Bartłomiej Wiertel, ViaVistula
Strategia zrównoważonej mobilności na przykładzie Metropolii Reims, Francja
Carine Alavant, Head of Mobility Policy, Metropolia Reims
Sesja pytań i odpowiedzi
Zakończenie
Anna Augustyn, Ekspertka UNEP/GRID-Warszawa