Budynki stanowią istotne źródło zapotrzebowania na energię w miastach. Dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej wymagać będzie podnoszenia ich efektywności energetycznej oraz uczynienie z nich nie tylko konsumentów, ale również producentów energii. Fakt ten coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w działaniach, takich jak pakiety stymulacyjne na rzecz odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa czy unijne plany dotyczące „fali renowacji”, które mają być jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu.
Warsztat pozwoli uczestniczącym w nim osobom poszerzyć swą wiedzę na temat powiązań między budynkami, energią i środowiskiem. Będą one mogły usłyszeć eksperckie komentarze, głos władz lokalnych oraz przedstawicieli biznesu z Polski i Francji. Głosy te skupią się na kwestiach, związanych z wyzwaniami prawnymi i finansowymi oraz sposobami na ich przezwyciężenie, dzięki którym możliwa będzie budowa przyjaznych dla ludzi i środowiska miast.
W trakcie dyskusji w podgrupach zarówno potencjalne korzyści, jak i wyzwania tej transformacji analizowane będą z perspektywy zróżnicowanego grona interesariuszy - ze szczególnym naciskiem na perspektywę wspólnot mieszkaniowych. Wspólna praca pozwoli na lepsze zrozumienie barier dla tego procesu oraz opracowanie pomysłów na ich przezwyciężenie.
Przywitanie osób uczestniczących
Prezentacja Paryskiej Agencji Klimatycznej
Efektywność energetyczna budynków mieszkaniowych w Bordeaux
Wyzwania w zakresie efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych w Warszawie: perspektywa miasta oraz wspólnoty mieszkaniowej.
Środki finansowe: Dostępne narzędzia oraz sposoby na poprawę finansowania transformacji energetycznej budynków.
Dyskusja w podgrupach
Podsumowanie i rekomendacje
Zakończenie warsztatu