Produkcja energii elektrycznej odpowiada za 40% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla. Zapewnianie elektryczności i ogrzewania nieruchomości stanowi 30% emisji CO2 i 26% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Realizacja planów dotyczących neutralności klimatycznej do roku 2050, będzie wymagała kompletnej metamorfozy sektora energetycznego. Szczególnie dużym wyzwaniem będzie to dla Polski, która ma niezwykle wysoką emisję gazów cieplarnianych produkowanych na kilowatogodzinę wytwarzanej energii. Ten niechlubny wynik jest konsekwencją niskiego udziału OZE w miksie energetycznym i znacznego wykorzystania stałych paliw kopalnych, takich jak węgiel.
Aby osiągnąć neutralność klimatyczną niezbędna jest rewolucja w metodach pozyskiwania energii. Największy nacisk kładzie się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, energia geotermalna, czy energia słoneczna. Ta ostatnia stanowi najbardziej powszechne źródło energii na Ziemi, a w przeciągu słonecznej godziny na naszą planetę trafia ta sama ilość energii jaką cała ludzkość zużywa w ciągu roku! Niestety mimo rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych, wciąż nie jesteśmy nawet blisko korzystania z choć części tego potencjału. Obecnie, w Polsce około 18% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co daje nam dopiero 21. miejsce w Unii Europejskiej.
Nasze mierne wyniki w rankingach europejskich zdecydowali się poprawić mieszkańcy pewnego niezwykłego bloku w Szczytnie. Wspólnota budynku przy Śląskiej 12 w 2014 roku zdecydowała się przeprowadzić rewolucje w zakresie metod pozyskiwania energii elektrycznej. Wtedy też rozpoczęła się instalacja pomp ciepła, które pozyskują i rozprowadzają ciepło ze wnętrza ziemi. Na dachu bloku pojawiły się również 153 panele fotowoltaiczne. Aby móc w pełni się usamodzielnić i przestać dokupować energię niezbędną do operowania pomp, mieszkańcy zdecydowali się zbudować większe balkony, co oprócz zwiększenia przestrzeni mieszkań, zapewniło miejsce na dodatkowe panele. Rozwiązania zastosowane w już słynnym teraz szczytnowskim bloku pozwoliły na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i zakupu elektryczności. Blok ten stanowi też unikalny przykład tego jak możemy przeprowadzić transformację, która przybliży nas do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.