Głównym celem Konkursu jest promowanie wdrożonych w miastach rozwiązań i inwestycji, które prowadzą do sukcesywnego podnoszenia jakości życia mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi ekologicznej i z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.
Uczestnicy Konkursu mogą rywalizować w 4 kategoriach:
- Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym;
- Zielono-błękitna infrastruktura;
- Zrównoważona mobilność;
- Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i jakość powietrza.
Do Konkursu, w którym uczestnictwo nie wiąże się z żadnymi opłatami, zgłaszać się mogą gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu oraz związki międzygminne. Laureaci zostaną wyłonieni oddzielnie spośród miast poniżej, jak i powyżej 100 tysięcy mieszkańców, podczas uroczystej Gali zaplanowanej na dzień 10 października 2023r. w Warszawie.
Warunkiem udziału w tej prestiżowej rywalizacji jest wypełnienie zgłoszenia i przesłanie za pomocą dostępnego na stronie formularza online (zakładka KONKURS). Konkurs został przedłużony i potrwa do dnia 20 czerwca 2023 r.
Otrzymanie statuetki Eco-Miasto to ogromne wyróżnienie, ale również docenienie wysiłków miast w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. To także dowód na to jak wielką świadomością ekologiczną wykazują się włodarze miast, którzy w myśl solidarności międzypokoleniowej już dziś priorytetowo traktują rozwiązania, które służyć będą teraźniejszym i przyszłym mieszkańcom.
Zapraszamy miasta do zgłaszania się do Konkursu i tym samym próbę uzyskania prestiżowego tytułu „Eco-Miasta”.