W każdej minucie naszego życia do mórz i oceanów na całym świecie trafia ponad 19 ton plastikowych odpadów. W czasie potrzebnym na przeczytanie tego artykułu, ludzie wyrzucą do morza pięć wywrotek pełnych plastikowych śmieci. Co możemy zrobić, by powstrzymać tę falę?

Śmieci nie rosną na drzewach, nie wyrzucają ich wulkany, nie przyleciały tu z Kosmosu. To my je wytwarzamy i my je wyrzucamy: z naszych stołów, plecaków, czy biur. Każdy Europejczyk zużywa rocznie około 30 kg plastiku, który później trafia na wysypiska, do lasu, do wody.

Miliardy ton w wodzie

W morzach i oceanach pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Napotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku, w gorących wodach Morza Czerwonego, nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Odkryta w 1997 r. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfująca między Kalifornią a Hawajami, jest już pięć razy większa od powierzchni Polski. 

Większość plastikowej materii to niewidoczne dla oka drobinki tworzące przezroczystą zawiesinę, która oblepia wszystkie żyjące w wodzie drobnoustroje. Ryby i inne stworzenia traktują je jak pokarm i nieświadomie skazują się na zagładę. Szacuje się, że z powodu zatrucia plastikiem, na całym świecie ginie ponad milion ptaków i około 100 000 ssaków rocznie. 

Przyszłość zależy od ciebie

Plastik stał się nieodłącznym elementem naszego życia i w wielu przypadkach jest niezastąpiony. Jednak zużycie jednorazowych produktów wymknęło się spod kontroli. Plastikowa reklamówka, która służy nam średnio przez 15 minut, wyrzucona do lasu będzie tam leżeć przez co najmniej 400 lat. To aż dziesięć pokoleń ludzi. A więc ze śmieciami, które dziś wyrzucamy borykać się będą jeszcze nasi praprapraprapraprapraprapraprawnukowie.

“Dlaczego mam coś zmieniać? Przecież ode mnie nic nie zależy” – wszyscy słyszeliśmy kiedyś takie lub podobne zdania. A to przecież nieprawda. Tak jak ocean składa się z pojedynczych kropli wody, tak „ludzkość” tworzy każdy i każda z nas. I wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda świat w którym żyjemy.

Mniej plastiku w całej Polsce

Aby uratować planetę przed całkowitym zaśmieceniem, nie trzeba całkiem rezygnować z plastiku. Konieczne jest jednak zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Wystarczy, aby każdy z nas stosował na co dzień pięć bardzo prostych zasad: używaj rzeczy wielokrotnego użytku, naprawiaj zepsute, ograniczaj zakupy, odmawiaj zbędnych opakowań i porządnie segreguj śmieci.

Zmianie nawyków i podnoszeniu świadomości służy też zaangażowanie w akcje społeczne, takie jak inicjatywy realizowane przez bank Credit Agricole w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.

– Wspólnie ze spółką EFL i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim od trzech lat sprzątamy Polskę. W 2020 r. zorganizowaliśmy Bałtycką Odyseję, czyli sprzątanie plaż na całym polskim wybrzeżu. W 2021 r. w ramach Górskiej Odysei, sprzątaliśmy szlaki wzdłuż południowej granicy Polski. A w 2022 r. uczestniczymy w Wiślanej Odysei, czyli sprzątaniu brzegów królowej polskich rzek. Każdy może do nas dołączyć. Wspólne sprzątanie daje ogromną satysfakcję. Sprawia, że świat staje się czystszy, a my stajemy się lepszymi ludźmi – przekonuje Przemysław Przybylski, rzecznik banku. 

Wszystkie szczegóły na temat organizowanych akcji, a także przydatne informacje o wpływie tworzyw sztucznych na środowisko i sposobach, jak ten wpływ ograniczać, można znaleźć na stronie. Warto posłuchać także edukacyjnych podcastów #mniejplastiku dostępnych na wszystkich popularnych platformach podcastowych.

Przeczytaj również

24.04.2025

Rusza 12. edycja programu Eco-Miasto!

W obliczu zmiany klimatu miasta muszą podjąć zdecydowane działania, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim mieszkańcom – muszą się adaptować.
20.03.2025

„W kierunku miejskiej rezyliencji”. Nowa publikacja Eco-Miasto

Miasto to coś więcej niż tylko przestrzeń. To żywy organizm, który pulsuje energią swoich mieszkańców, firm i instytucji.
14.01.2025

Rola bioróżnorodności w ekosystemach miejskich

Miasta – pomimo stali i betonu, tłumów i ruchu ulicznego – mogą być uznane za ekosystemy, a ich stan głęboko wpływa na jakość naszego życia.
13.01.2025

Energia dla przyszłości: efektywność energetyczna jako klucz   do zrównoważonego rozwoju miast

W obliczu kryzysu klimatycznego i energetycznego, jak i obowiązujących przepisów, dążenie do efektywności energetycznej – a więc do zmniejszenia zużyc…
05.12.2024

Za nami ostatnie warsztaty ze zrównoważonej mobilności

25 listopada 2024 roku w Sali Audytoryjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbyły się ostatnie z serii warsztaty poświęcone zrównoważ…

Edycje programu

Chcesz być na bieżąco?Zapisz się na newsletter!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące projektu, to napisz do nas:
kontakt@eco-miasto.pl

Organizatorzy projektu

© UNEP/GRID-Warszawa 2017-2025