Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania aż czterech debat. Poruszono w nich zagadnienia o energii dla miast, mobilności, lepszych budynkach i miejskiej zieleni.
Wysłuchaliśmy także dwóch gości specjalnych. Bartłomiej Kozek, Kierownik Działu Zielonej Transformacji Centrum UNEP/GRID-Warszawa, w wystąpieniu „Klimat na odbudowę, klimat do odbudowy” poruszył wątki holistycznego spojrzenia na zrównoważony rozwój i politykę klimatyczną. Natomiast Patrycja Adamska, Dyrektor Programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa nawiązała do Programu Re:Generacja i możliwości jakie stwarzają w partnerstwa w jego obszarze.
Podsumowanie debat:
Pierwsza z nich – “Energia dla miast”, prowadzona przez redaktora Michała Niewiadomskiego z dziennika Rzeczpospolita, dotyczyła transformacji energetycznej polskich miast. Uczestnicy podkreślali niezbędną rolę sprzyjających źródeł finansowania i odpowiednich regulacji na poziomie centralnym.
Podczas debaty „Mobilność w Eco-Mieście”, prowadzonej przez Łukasza Malinowskiego z Wydawnictwa TOR, zasygnalizowano, że zrównoważona mobilność to także odpowiedź na problemy społeczne i środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza, czy przekroczone poziomy hałasu. Zaznaczono konieczność dostosowania transportu do obowiązujących regulacji UE, ale także do lokalnego kontekstu i lokalnych potrzeb. Miasta powinny wsłuchiwać się w głos różnych grup społecznych, aby nie spowodować wykluczenia komunikacyjnego.
Dyskusja “Lepsze budynki, lepsza przestrzeń” przeszła od tematu dekarbonizacji, rewitalizacji, przez cyfryzację miast, po wniosek dotyczący potrzeby tworzenia miast, w których pamięta się o potrzebach ludzi, a także pilnuje, aby miasto nie ‘rozlewało się’ w przestrzeni kosztem naturalnych ekosystemów. W tej części pytania zadawał Wojciech Kacperski z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.
Ostatnia debata dotyczyła zarządzania i planowania miejskiej zieleni – „Miejska zieleń, miejska woda”. Jednym z wniosków było stwierdzenie, że odpowiednie dbanie o zieleń i zasoby wodne ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Miasta muszą być odporne na skutki zmian klimatu, jakimi są np. nawalne deszcze, ale także oferować zieloną i błękitną infrastrukturę mieszkańcom, dla których przestrzeń do rekreacji jest niezbędna.
Transmisja z drugiego dnia konferencji dostępna jest na kanale YouTube Centrum UNEP/GRID-Warszawa.